KADIN VE ERKEK CİNSEL BOZUKLUKLARI

ERKEN BOŞALMA

Erken boşalma temel olarak erkek ve partnerinin istediği zamandan önce boşalma durumu olarak tanımlanır. Temel işlevsel nedeni bireyin cinsel uyarılmayı yönetememesidir

Devamı

SERTLEŞME SORUNU

Sertleşme bozukluğunda penis vajinaya girecek sertliğe ulaşamaz. Sertleşme olsa da sertliğini cinsel ilişkinin başından sonuna kadar muhafaza edemez.

Devamı

VAJİNİSMUS

Perine kaslarının bilinçdışı,  istem dışı, refleks kasılmasına bağlı olarak vajinaya girişe izin vermeme durumudur. Kadın vajinaya girişi tehlike olarak algılar ve buna bağlı olarak korkar.

Devamı

ANORGAZMİ

Anorgazmi de kadın orgazm refleksini başlatacak düzeye kadar cinsel uyarılmayı taşıyamaz. Biyolojik yapı ve işleyişinde bozukluk anorgazmi nedeni olabilir.

Devamı

GEÇ BOŞALMA (ANEJAKÜLASYON)

Anejakülasyon veya “boşalamama” erkeğin boşalma refleksini başlatacak yeterli uyarılma seviyesine ulaşamamasından kaynaklanır. Boşalma sisteminde nörofizyolojik bozukluk,

Devamı

KADIN VE ERKEKLERDE İSTEK BOZUKLUĞU

Kadın veya erkek genel olarak cinselliğe karşı ilgi duymaz. Hormonlar, hastalıklar, madde bağımlılığı (biyolojik yapı ve işleyişi), kişinin ebeveyn ilişkileri.

Devamı

DİSPARONİ

Bazı cinsel aktiviteleri ve vajinaya girişi zorlaştıran veya imkansız kılan ağrı olarak tanımlanır. Erkek ve kadında görülebilir. Bu yazıda kadın disparonisi dikkate alınmıştır.

Devamı

HİPERSEKSÜALİTE VE PARAFİLİ

Hiperseksüalite de bazı cinsel davranışlara bağımlılık görülür. Bu cinsel davranışların sıklığı mantıklı ve kontrollü olsa çoğunlukla normal olarak görülürler.

Devamı